Dlaczego projekty logistyczne kończą się niepowodzeniem?

Posted on Posted in Bez kategorii

Nad odpowiedzią na to pytanie każdego dnia zastanawia się wielu menadżerów i dyrektorówpolskich przedsiębiorstw. Analizują dlaczego zmiany wprowadzane z ogromnym rozmachemi sukcesem, po pewnym czasie odchodzą w zapomnienie. SMART Project jako największa firmadoradcza w obszarze logistyki w Polsce przeprowadziła ankietę na temat przyczyn niepowodzeńprojektów w polskich przedsiębiorstwach. Zebrano opinię kilkudziesięciu […]

TOP 5 najczęstszych problemów w procesach magazynowych – case study

Posted on Posted in Bez kategorii

Każda firma chcąc poprawić swoją pozycję na rynku musi cały czas dążyć do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Bardzo często cel ten jest realizowany poprzez optymalizację procesów, które przekładają się na redukcję kosztów. W projektach generujących oszczędności wiele przedsiębiorstw zwraca się z prośbą o wsparcie do firm konsultingowych, które posiadają szeroką wiedzę […]

Jak świadomie rozwijać firmę, czyli od firmy właścicielskiej do zarządzanej procesowo

Posted on 1 CommentPosted in Bez kategorii

Albert Einstein powiedział kiedyś, że jedynym źródłem wiedzy jest doświadczenie. Nie wspomniał jednak, że musi to być doświadczenie osobiste – uczenie się na cudzych sukcesach i porażkach może równie skutecznie prowadzić do trafnych decyzji. Pytanie, jak wielu z 210 tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy zakończyli swoją działalność w 2018 roku, mogłoby podjąć lepsze decyzje i dalej działać i odnosić sukcesy, gdyby skorzystało z tej nauki? Ilu z nich byłoby dziś dalej na rynku, gdyby mieli świadomość, że problemy, z którymi się mierzą, miały niezliczone inne firmy przed nimi?

Higiena pracy – obowiązek, czy pożytek?

Co z tą kompletacją? Czyli słów kilka o jednym z kluczowych procesów w magazynie

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

Teza postawiona w tytule tego artykułu jakoby kompletacja towarów była jednym z najważniejszych procesów realizowanych w magazynach, wydaje się bezwarunkowo prawidłowa. Istotnie, kompletacja zamówień to element przepływu towaru, który w zdecydowanej większości magazynów jest najbardziej pracochłonnym procesem, a co za tym idzie, generującym najwyższe koszty osobowe, często nawet kilkukrotnie wyższe niż w innych procesach.

Zarządzanie zapasami – jak skutecznie prognozować popyt?

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

Skuteczne zarządzanie zapasami to jeden z wielu aspektów, które mają wpływ na sukces przedsiębiorstwa produkcyjnego, handlowego czy logistycznego. Czy tylko optymalne prognozowanie popytu pozwala na wytwarzanie optymalnej liczby produktów przy minimalnych kosztach. Jakie metody zarządzania zapasami warto zastosować, by zredukować koszty i być lepszym od konkurencji? Czy zarządzanie zapasami może być kluczem do sukcesu w handlu, produkcji czy logistyce?

Metody optymalizacji procesów produkcyjnych

Posted on 1 CommentPosted in Bez kategorii

W obliczu wzrostu konkurencyjności firmy produkcyjne poszukują najlepszej metody optymalizacji procesów produkcyjnych. Celem są nie tylko zyski finansowe wynikające ze zwiększenia dochodów i obniżenia kosztów prowadzenia działalności, ale także lepsza organizacja pracy oraz wyższa wydajność pracowników. Odpowiedź na pytanie “Jak zoptymalizować proces produkcyjny” nie jest wcale łatwa, dlatego wiele firm korzysta z pomocy specjalistów. Jak przebiega optymalizacja procesu planowania produkcji, jakie metody wykorzystuje się w jej trakcie stosuje i dlaczego warto?

wykres - obniż zapasy dzięki wykorzystaniu danych

Jak obniżyć zapasy o 20% dzięki wykorzystaniu danych?

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

Celem utrzymywania zapasów jest budowanie bufora między nieprzewidywalnym popytem a zdolnościami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. Zagadnienie to wydaje się pozornie łatwe, a większość metod zarządzania zapasami została opracowana już sto lat temu. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że metody te zakładają, iż popyt na produkty cechuje się normalnym rozkładem prawdopodobieństwa.

szachy

Ciemna strona centralizacji w przedsiębiorstwach międzynarodowych

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

Przedsiębiorstwa w skali międzynarodowej i globalnej w znaczącej większości decydują się na centralizację funkcji. Dotyczy to szczególnie finansów, IT, marketingu i operacji. Czy centralizacja dla pionu operacji to słuszne rozwiązanie? Jakie słabości w organizacji stanowią ryzyko w podejmowaniu decyzji i jak nad tym ryzykiem zapanować?

obrót palet

Rynek paletowy w Polsce

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

W ostatnich latach można zauważyć rosnącą świadomość przedsiębiorstw w optymalizacji własnych procesów. Produkcja, magazyn czy dystrybucja, to pierwsze hasła, które przynoszą na myśl usprawnienia procesowe. Bezapelacyjnie ogromny udział ma tutaj sektor konsultingu czy podmioty trzecie (3PL), które dzięki efektowi synergii pozwalają w krótkim czasie zwiększyć produktywność firm. Kolejnym, naturalnym obszarem do usprawnień jest logistyka opakowań zwrotnych (zarządzanie gospodarką paletową).

Uber Freight

Rozwój aplikacji mobilnych na rynku usług transportowych

Posted on Leave a commentPosted in Bez kategorii

Od pewnego czasu pojawiają się w różnych źródłach informacje o aplikacjach, które pośredniczą pomiędzy klientem chcącym wysłać przesyłkę a firmą kurierską czy transportową. Obecnie na rynku działa kilka podmiotów oferujących różnego rodzaju narzędzia ułatwiające klientowi szybkie wyszukanie pojazdu w okolicy i transport towaru w korzystnych cenach.