Kontakt

61-707 Poznań ul. Libelta 27

Nasze social media:

Roboty oraz automatyzacje w biznesie. Nowe technologie a rentowność i konkurencyjność

Przedsiębiorcy coraz śmielej spoglądają w kierunku robotyzacji i automatyzacji. Nowe technologie dają nadzieję na zwiększenie rentowności oraz konkurencyjności firmy. 

O Robotic Process Automation (RPA), jego znaczeniu, przykładach i wdrożeniach rozmawiamy z Adamem Froncem ze SMART Project. 

Robotic Process Automation (RPA) jest procesem, o którym coraz głośniej mówi się w świecie biznesu. Jego potencjał i możliwości są dostrzegane przez reprezentantów rozmaitych branż oraz sektorów gospodarczych. Automatyzacja i robotyzacja są bowiem w stanie wpłynąć nie tylko na realizację procesów biznesowych, ale też administracyjnych. Mogą być odciążeniem dla pracowników wykonujących zadania cykliczne, powtarzalne oraz manualne. To ogromny potencjał, będący zdaniem wielu specjalistów skutecznym sposobem podnoszenia rentowności. 

Adam Fronc ze SMART Project podał konkretne przykłady pracowników „wiedzowych”, w przypadku których RPA może mieć ogromne znaczenie. Na bazie sektora księgowego przedstawił możliwości robotyzacji, podkreślając przy tym współpracę pracowników z nowymi technologiami. Zaznaczył opcję ich rozwoju oraz nabywania nowych kompetencji, przywołując termin Citizen Developer.

Wdrażanie robotyzacji i automatyzacji wciąż pozostaje wyzwaniem. Jakie są zatem najlepsze praktyki w kontekście przygotowania do tej zmiany pracowników? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa RPA? Czy jest to proces, który sprawdzi się w łańcuchach dostaw i co zrobić, aby wprowadzić go do firmy? W końcu – co wynika z możliwości projektowania nowych rozwiązań z zakresu Robotic Process Automation bez potrzeby kodowania czy programowania? 

Podczas naszej rozmowy poruszyliśmy te i wiele innych kwestii. Skupiliśmy się na najbardziej interesujących z perspektywy przedsiębiorcy otwartego na nowe technologie zagadnieniach, m.in.: 

  • zmiana krajobrazu pracy w różnych sektorach dzięki RPA, 
  • konkretne zastosowania RPA w przypadku pracowników „wiedzowych”, 
  • przygotowanie pracowników do wprowadzenia robotyzacji,
  • rozwój umiejętności i możliwości pracowników w kontekście tworzenia nowych rozwiązań, 
  • mierzenie sukcesu RPA, 
  • bezpieczeństwo RPA, 
  • RPA w łańcuchu dostaw. 

Adam Fronc porównał Robotic Process Automation do pociągu, który początkowo zatrzymywał się na wszystkich stacjach, by ostatecznie zamienić się w pędzący ekspres. Jakie ma to przełożenie na Twój biznes i co oznacza w kontekście konkurencyjności? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w naszej rozmowie: Automatyzacja i robotyzacja – sposób na rentowność